MI plus

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

MI plus : Novosti,Programi : 27/07/2020

Otvorena izložba „U potrazi za izgubljenim prostorom“ u MMC-u Rovinj

Nakon što je izložba „U potrazi za izgubljenim prostorom“ po prvi put predstavljena javnosti u pulskom DC-u Rojc (26. lipanj – 6. srpanj), njena turneja po Istri nastavljena je u labinskom DKC-u Lamparna (11. – 20. srpnja), a putovanje je završilo u Multimedijalnom centru u Rovinju, gdje je otvorena u petak, 24. srpnja, a ostaje otvorena do 3. kolovoza i može se razgledati u vremenu od 10 do 12 sati i od 20 do 22 sata.

“Izložba je nastala u sklopu projekta MI plus, kojeg čini nekoliko institucija i udruga iz Istre među kojima i Faro11 koji nas je večeras ovdje ugostio”, naveo je Marino Jurcan, koordinator projekta i predsjednik Udruge Metamedij na otvaranju izložbe. “Nadam se da će ova izložba ostaviti trag jer smo putem nje pokušali istražiti neiskorištene prostore ili pak neadekvatno iskorištene prostore, ali i ujedno pronaći ideje što se sve s tim prostorima može ostvariti”, izjavila je projektna asistentica udruge Metamedij, Ivana-Nataša Turković.

„Grad i urbanitet stalan su izvor inspiracija svih vrsta umjetničkih djela, od imaginarnih Nevidljivih gradova Itala Calvina, preko Le Corbusierovih putopisnih bilješki sa skicama i akvarelima europskih gradova, do filma La grande bellezza Paola Sorrentina. Književna, likovna i filmska umjetnost predstavljaju bitan medij komunikacije problematike koje terete urbani prostor, poput: neiskorištenih, zanemarenih i zaboravljenih gradskih prostora, degradacije postojećeg urbanog tkiva povijesnih jezgri, neravnoteže javnih, polujavnih i privatnih sadržaja, koncentracije urbanih događaja isključivo u ljetnim mjesecima, nemogućnosti formalnog sudjelovanja u kvalitativnim promjenama razvoja grada. Osmišljavanje nekog mjesta (engl. placemaking) grupni je proces u kojem građani, stručnjaci i predstavnici vlasti zajedno oblikuju sferu javnosti te se temelji na uključivanju i kolektivnom vlasništvu”, piše Breda Bizjak u opisu koncepta natječaja..

„Izložba „U potrazi za izgubljenim prostorom“ predstavlja 8 autora i/ili grupa autora iz raznih disciplina, izabranih od strane stručnog žirija Labin Art Expressa XXI putem javnog natječaja na temu (ne)korištenja javnih prostora. Izabrani radovi oživljavaju javne površine i suprotstavljaju se trendu privatizacije.

„Serija fotografija Ante Magzana „Paromlin – arhitektura u nestajanju“, portretira Zagrebački Paromlin, jedan od najvažnijih zagrebačkih spomenika industrijske kulture građen od 1906. do 1908. godine, a danas u stanju raspada. „Kontemplacija raspada“ Areka Nizinskog fotografije su „koje slave nijemu ljepotu napuštenih tvornica i hotela koje su projektirali istaknuti arhitekti“ zagrebačkog Paromlina i nekadašnje tvornice svile, tzv. Bubare, te već mitskog Haludova na Krku. U novoj seriji fotografija naziva „Izlozi“ fotograf Darko Bavoljak prikazuje napuštene zagrebačke izloge, prostore propalih dućana i obrta te tako i sam stvara memorije prošlog, izgubljenog, možebitno i boljeg vremena na ovom našem prostoru poharanom tranzicijom, lošim gospodarenjem ili pak možda samo neizbježnom mijenom. Književno-fotografski rad „Fantastični prostori“ Denisa Peričića (tekstovi) i Srećka Lebinca (fotografije) koncipiran je na temelju kreativne kombinacije / korelacije / simbioze fotografija i kraćih transžanrovskih književnih tekstova varaždinskih motiva. Đurica Ciganović splitski je umjetnik čiji se performans „Ustav RH čitajte“ poziva na obračunavanje s čitavom političkom i ekonomskom elitom koju smatra prvenstveno odgovornom za devastaciju i derutno stanje napuštenih prostora. U kratkom filmu „Une espace, deux minute, trois temps“ Erika Lončara i Ane Šurije Fundak kroz fragmentiranje pojedinih lokacija na određenom mjestu, razni predmeti, zgrade i ulice poprimaju oznaku memorabilije, koje upućuju na različita vremena, tj. povijest te lokacije. Filmski rad „Odjeci“ Mateja Đuzela i Renate Šimić portretira robnu kuću „Istra“ u Puli kroz reminiscencije građana o njihovim osobnim interakcijama s ovim danas napuštenim prostorom. Video rad „Soft Buffers“ Irene Bakić, Ive Jelinčić i Mirne Udovčić je screen recording urbanističkog i arhitektonskog rješenja za naselje Ždrijac pored Nina, nastalog 2020. godine u okviru međunarodnog arhitektonskog natječaja EUROPAN 15“, piše Viktor Zahtila u opisu izložbe.

 

Otvorena izložba „U potrazi za izgubljenim prostorom“ u MMC-u Rovinj